Jak osiągnąć mniejsze spalanie?

Ceny paliwa, jak wszyscy dobrze wiemy, nie należą do najniższych. Z każdym kolejnym rokiem, na stacjach benzynowych przychodzi nam płacić o kilka złotych więcej. Nie dziwi więc fakt, że coraz większa liczba kierowców zastanawia się, jak sprawić, aby nasz samochód spalał mniej. I chociaż producenci nowoczesnych aut stawiają na implementację jak największej ilości rozwiązań, gwarantujących lepszą ergonomię, wcale nie musimy wymieniać auta na nowe. Również starsze SEATy mogą bowiem obniżyć swoje spalanie, jeśli tylko będziemy trzymać się konkretnych reguł.

Jak sprawić, aby nasz SEAT palił mniej? Zacznijmy od przeglądu

Podstawą prawidłowego spalania jest zadbany samochód. Jeśli zależy nam więc na tym, aby nasz wóz zachował swoją pierwotną ergonomię, nie zapominajmy o regularnych wizytach w autoryzowanych serwisach SEATa. Wystarczy bowiem złe ustawienie zbieżności kół, wypalenie się świec zapłonowych lub blokowanie hamulców, aby zużycie paliwa zwiększyło się ponad fabryczną normę. Co więcej, większość tego typu usterek jest bardzo łatwa do zdiagnozowania i naprawienia. Z tego też powodu, nie bagatelizujmy wymogu regularnych przeglądów.

Co jeszcze wpływa na spalanie w naszym Seacie?

Nie bez znaczenia jest też jakość oleju silnikowego. Niewymieniany wystarczająco często, może on bowiem powodować zapychanie się filtrów oraz zaburzać pracę jednostki napędowej. W obu tych przypadkach, zużycie paliwa zaczyna windować. Miejmy także na oku ciśnienie powietrza w oponach. Optymalna jego wartość powinna wynosić około 0,5 bara ponad zalecany poziom. Wystarczy bowiem spadek ciśnienia o 0,2 bara poniżej przyjętej normy, aby spalanie zwiększyło się aż o 2%.

Spalanie SEATa a styl jazdy

To właśnie ten czynnik ma największy wpływ na spalanie samochodu. Jeśli zależy nam więc na zwiększeniu ergonomii naszego SEATa, wyróbmy sobie wszystkie pożyteczne nawyki. Jeśli hamujemy, róbmy to silnikiem. Bieg zmieniajmy na wyższy nieco wcześniej. Miejmy też na oku sytuację na drodze – zbędne naciskanie hamulca oraz gazu również sprzyja większemu zużyciu paliwa. Odpowiednia, zbalansowana dynamika jazdy z pewnością pozwoli nam zauważyć poprawę w spalaniu naszego wozu!