Na czym polega downsizing silników?

Downsizing, podobnie jak automatyczne skrzynie biegów, spędza sen z oczu niejednemu samochodowemu puryście. Wiele osób uważa go bowiem za zbędną nowość, szkodzącą wręcz samochodowi. W negatywnych opiniach i plotkach nie brakuje bowiem oskarżeń, wspominających o nieproporcjonalnie małym silniku, słabej jednostce napędowej oraz ewentualnych naprawach o wywindowanych kosztach. Czy tak jest w istocie? W niniejszym artykule opowiemy Wam właśnie o pomniejszonych silnikach, z których korzysta między innymi nowy SEAT Ibiza.

Czy mniejszy silnik w Seacie Ibiza jest słabszy od poprzedników?

Mówiąc krótko: nie. Chociaż sama idea downsizingu opiera się na redukcji rozmiaru silnika, co wiąże się z mniejszą ilością cylindrów oraz niższą pojemnością skokową, sama moc nie zostaje osłabiona. Podstawą projektowania mniejszych modeli silników jest bowiem zapewnienie im parametrów, które są lepsze lub przynajmniej zbliżone do ich większych odpowiedników. Dzięki temu, nowe modele SEATa Ibizy nie tracą na dynamice, zyskując tym samym szereg dodatkowych zalet.

Zalety downsizingu silnika w nowym Seacie Ibiza

Podstawową zaletą korzystania z mniejszych silników jest redukcja spalania paliwa. Przekłada się to nie tylko na jazdę przyjaźniejszą środowisku, ale także na oszczędności, związane z regularnym tankowaniem. Jednocześnie, wykorzystanie turbodoładowania o zmiennej geometrii oraz bezpośredniego wtrysku paliwa sprawia, że mniejszy gabarytowo silnik oferuje te same pokłady mocy, co standardowe modele. Wybrane warianty nowego SEATa Ibizy oferują nam bowiem silniki nie tylko o mocy 80 KM, ale także 115 KM. Obniżone obroty silnika, tak sprzyjające oszczędzaniu paliwa, nie prowadzą przy tym do wystąpienia efektów ubocznych – zabezpieczenia pokroju kół dwumasowych lub tłumików drgań kół pasowych są obecnie standardem.

Nowy SEAT Ibiza już w salonach!

Jeśli poszukujemy więc samochodu miejskiego, który pozwoli nam na jazdę tak samo ergonomiczną, co bezpieczną, najnowsze wersje SEATa Ibizy są idealnym wyborem dla nas. Nowoczesne, mniejsze silniki, wykorzystane w tych samochodach, zapewnią nam wszystko, czego należy oczekiwać od współczesnych aut!