Volkswagen – najważniejszy partner SEATa

Opowiadając o historii i bogatym dorobku marki SEAT, nie sposób jest nie wspomnieć o niemieckim Volkswagenie. To właśnie ten koncern jest obecnie właścicielem niemal wszystkich akcji hiszpańskiej marki, zaś sama współpraca trwa w najlepsze już niemal czterdzieści lat. Wielu kierowców, szczególnie początkujących, nieobeznanych z historią marki, nie wie, jak bardzo współpraca ta wpłynęła na powstanie takich aut, jak popularny SEAT Leon. Oto krótka historia partnerstwa obu koncernów.

Od pojazdów wojskowych do powstania SEATa Ibizy

Volkswagen, czyli „samochód dla ludu”, rozpoczął swoją działalność w latach trzydziestych ubiegłego wieku. To właśnie wtedy, Adolf Hitler zlecił Ferdynandowi Porsche opracowanie auta niedrogiego, przystępnego i szybkiego. Tak właśnie powstały pierwsze prototypy samochodów KdF, będących prekursorami Volkswagenów. W roku 1938 rozpoczęto prace nad pierwszą fabryką w mieście Fallersleben. W 1941 ruszyła produkcja seryjna, którą zakończono trzy lata później. Po wojnie, Fallersleben zmieniło nazwę na Wolfsburg, zaś KdF – na Volkswagen. To właśnie wtedy, oprócz wyposażenia dla armii, zakłady wypuściły na rynek kultowego Garbusa – legendę nie mniejszą, niż SEAT Ibiza. I chociaż sama marka świętowała sukcesy, z czasem Volkswagen zaczął myśleć także nad ekspansją na rynki zagraniczne…

Lata osiemdziesiąte – początek znajomości, którą daje się odczuć w Seacie Leonie

W 1982 roku, doktor Carl Horst Hahn, ówczesny dyrektor Volkswagena, zainteresował się koncepcją współpracy z SEATem. Hiszpanie zerwali bowiem stosunki z FIATem, zaś ewentualna kooperacja obu marek pozwoliłaby Niemcom na wyjście poza rodzimy rynek i ekspansję globalną. Ostatecznie oba koncerny zdołały połączyć siły, zaś z hiszpańskich fabryk wyjechały pierwsze samochody Niemców – Volkswagen Passat-Santana oraz model Polo-Derby. SEAT otrzymał także prawa do dystrybucji Volkswagenów na rodzimym rynku. Nowe partnerstwo wpłynęło także na designy późniejszych modeli SEATa.

Czasy SEATa Alhambry, Tarraco i hybryd

Chociaż SEAT Alhambra i inne współczesne modele hiszpańskiego koncernu są przede wszystkim owocem połączenia sił z Audi i Lamborghini pod kątem wizualnym, współpraca z Niemcami nie straciła na sile. Partnerstwo SEATa i Volkswagena trwa po dziś dzień, co owocuje opracowywaniem bezpiecznych, eleganckich samochodów dla wszystkich Europejczyków. Gdyby nie Volkswagen, dzieje hiszpańskiej marki z pewnością potoczyłyby się zupełnie inaczej!