Zasada działania i zalety tempomatu

Tempomat to urządzenie, które przez wiele lat cieszyło się ogromnym uznaniem amerykańskich kierowców. Powód był prosty – utrzymanie prędkości na równym poziomie było funkcją niezwykle przydatną podczas pokonywania niezwykle długich autostrad międzystanowych. Z czasem tempomaty trafiły także do Europy, zaś najnowocześniejsze ich modele możemy spotkać chociażby we współczesnych samochodach marki SEAT. Na czym opiera się działanie tej technologii? Czy przyda się ona polskim kierowcom? Odpowiedzi na te pytania znajdą Państwo w niniejszym artykule!

W jaki sposób tempomat kontroluje pracę naszego SEATa?

Nowoczesny tempomat to urządzenie w pełni elektroniczne. Jest ono połączone z układem napędowym wozu, co umożliwia na utrzymywanie stałej prędkości zadanej przez samego kierowcę. Dzięki temu, nasz samochód nie będzie zwalniać podczas, na przykład, wjazdu pod górę. Zależnie od modelu, tempomaty obsługują konkretne zakresy prędkości (30-180 km/h lub 40-200 km/h). Rozwiązanie to sprawia, że nasz SEAT będzie w stanie utrzymywać konkretną prędkość, zależnie od pokonywanego odcinka. Kierowca nie musi się także obawiać, że w wyniku nieuwagi przekroczona zostanie dozwolona prędkość. Tempomat przez cały monitoruje prędkość naszej jazdy, a także inne czynniki, takie jak położenie pedałów.

Jak działają tempomaty w nowych modelach SEATa?

Obsługa tempomatów we współczesnych samochodach jest niezwykle prosta. Wystarczy wcisnąć przycisk po osiągnięciu żądanej prędkości, a automat zajmie się resztą. Ogromną zaletą tego rozwiązania jest fakt, że tempomat zapamiętuje poprzednio wprowadzoną prędkość, dzięki czemu po ponownym naciśnięciu przycisku zacznie on utrzymywać tempo na tym samym poziomie. W momencie, gdy kierowca naciska pedał hamulca lub sprzęgła (w modelach ze skrzynią manualną), układ rozłącza się. Warto jest tu też wspomnieć o tempomatach, dostosowanych do automatycznych skrzyni biegów – ich praca dostosowana jest do zmiany biegów w możliwie jak najekonomiczniejszy sposób.

Zalety tempomatów, obecnych w samochodach SEAT

Podstawową zaletą tempomatu jest to, że kierowca nie musi już dociskać ciągle pedału przyspieszenia. Dzięki temu, każda przejażdżka stanie się dla nas znacznie bardziej komfortowa. Jazda staje się płynna bez względu na kąt nachylenia drogi, zaś nasz SEAT zacznie spalać zauważalnie mniej paliwa. Jak wykazują statystyki, tempomat pozwoli nam na redukcję spalania nawet o 5-10%! Co więcej, rozwiązanie to sprawdza się nie tylko na autostradach, ale też w mieście oraz na górskich szlakach.